Néhány gondolat a mesterséges intelligenciáról
A mesterséges intelligencia példátlan sebességgel robbant be az életünkbe, és tör előre, térnyerése visszafordíthatatlan.
Le kell szögezni, hogy a mesterséges intelligencia nem az ellenségünk, de kézben kell tartani, szabályozni kell.
A kulturális ágazat a mesterséges intelligencia (MI) megállíthatatlan fejlődésével és használatával leginkább érintettek közé tartozik. Világszerte lehet hallani már olyan alkotókról és előadóművészekről, akiknek a műveit, előadásait, és hangját engedélyük, díjazásuk vagy akár csak alkotói mivoltuk elismerése nélkül használják fel.
Az MI által generált művek és az, hogy a MI-műveket megtévesztő módon emberi alkotásként tüntetik fel, általános aggodalmat keltenek. Leszögezve azt, hogy hasznos és fontos célt szolgál a mesterséges intelligencia alkalmazása, felhasználását azonban mindenképpen sürgősen szabályozni kell, a hatályos jog nem biztosít megfelelő védelmet.
Elengedhetetlen, hogy a kulturális ágazat is részt vegyen a szabályozásban, és hogy a mesterséges intelligencia rendszerek ennek nyomán átláthatóak, etikusak, tisztességesek és törvényesek legyenek.
Tiszteletben kell tartani az alkotó- és előadóművészeket, és más szerzőket, védeni kell a szerzői jog alapelveit, és tisztességes engedélyezési gyakorlatot kell kialakítani és érvényesíteni. Biztosítani kell, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó, és azt felhasználó vállalatok megfelelően javadalmazzák azokat a szerzőket, előadókat, és más alkotó embereket, akiknek a műveit hasznosítják.
A mesterséges intelligencia rendszerek hatalmas mennyiségű adatot halmoznak fel, elemeznek, és hasznosítanak, sokszor engedély nélkül. Ezek az adathalmazok szerzői jogvédelem alatt álló zenei, irodalmi, vizuális és audiovizuális művekből és előadásokból is állhatnak. Az alkotóknak és előadóművészeknek joga kell, hogy legyen arra, hogy engedélyezhessék vagy megtilthassák műveik és előadásaik hasznosítását, és a felhasználásért térítést kapjanak.
Fontos az alkotók nevét feltüntetni. Az alkotóknak és előadóművészeknek joguk kell, hogy legyen annak elismerésére és feltüntetésére, hogy műveiket és teljesítményeiket (hangjukat, előadásaikat, ) mesterséges intelligencia rendszerek hasznosítják.
Le kell szögezni azt is, hogy a mesterséges intelligencia által létrehozott művek nem részesülhetnek ugyanolyan szintű védelemben, mint az ember által létrehozott művek.
Nem szabad elfelejteni, hogy a mesterséges intelligencia csak egy eszköz az emberi kreativitás szolgálatában!
Mielőbb neki kell tehát állni a konkrét jogi szabályozásnak, és a jogelveket használható és kellő védelmet biztosító jogszabályokban kell megjelentetni.