Kedves Tagjaink!
Egy kedvező adózási lehetőséget szeretnénk figyelmetekbe ajánlani, mégpedig az ekho.-t, amelyet az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény (Ekho-törvény) szabályoz.
Kik választhatják ezt?
Az Ekho törvényben felsorolt előadóművészi (zenész, énekes, színész, bábművész, táncművész, stb) foglalkozásnak megfelelő tevékenységet folytató magánszemély, ha jövedelme külön- külön és együttesen sem haladja meg az adóévben az évi 60 millió forintot. További feltétele, hogy munkaviszony mellett ekho-s jövedelem akkor vehető fel, ha az adott hónapban legalább minimálbér után az adózó az általános szabályok szerint megfizette az SZJA.-t és a TB. járulékot.
A magánszemély által fizetett ekho mértéke az adóalap 15%-a.
- szeptember 1.től megszűnik a kifizetőket eddig terhelő 13% os EKHO, kedvező alternatívát kínálva ezzel minden foglalkoztatottnak a művészeti területen. Így ez az adózási forma minden tekintetben versenyképessé vált a vállalkozói foglalkoztatással. Mindez azt eredményezi, hogy az EKHO választása esetén a foglalkoztatott színészek, és más művészek úgy szabadulhatnak meg a vállalkozás anyagi és adminisztratív terheitől, hogy közben a kifizető oldalán sem keletkezik további fizetési kötelezettség. Az új szabályrendszer ráadásul megerősítette, hogy a kreatív munka végzése nem igényli a vállalkozói létet, a színészek és más művészek magánszemélyként is, megbízási jogviszony keretei között is végezhetik munkájukat.
Az EKHO alkalmazása esetén a foglalkoztatott nyilatkozata minden közteherviselési és adminisztratív terhet átvállalhat a kifizetőtől, a kifizető csupán évente egyszer az adóévet követő január 31-ig a magánszemély adóazonosító jelének feltüntetésével szolgáltat adatot az adóhatósághoz a magánszemély részére az adóévben juttatott ekhoalapot képező bevételről!
Budapest 2022 szeptember.2