A Kulturális és Innovációs Minisztérium által idén kiírt „előadó-művészeti szervezetek támogatása” korábban „előadó-művészeti többlettámogatás” néven szerepelt; ez volt az a támogatási forma, amelyet a kormány a kulturális tao megszüntetése után azzal a céllal hozott létre, hogy az előadó-művészeti szervezetek kieső bevételeit kompenzálja. Arról azóta sem lehet tudni, milyen összetételű grémium és milyen szempontok alapján dönt a támogatások odaítéléséről.
A keretösszeg az induláskor 37,4 milliárd forint volt, ami az évek alatt folyamatosan csökkent. Idén 6 milliárd forintot szánt erre a célra a kulturális vezetés.
A helyzetet a kulturális alkotói szféra egy széles köre számára tovább súlyosbítja, hogy a minősítéssel nem rendelkező előadó-művészeti szervezetek működésére a kormányzat eleve csökkentett keretösszeget határozott meg, ehhez járult a rezsiárak drasztikus emelkedése, a magas infláció és az egyéb negatív gazdasági hatások. Miután a költségvetés módosított tervezetéből kiderült, hogy az országvezetés 35 milliárd forintot von ki a kultúra területéről, a Független Előadó-művészeti Szövetség előbb közleményt adott ki, majd a március 15-i eseménysorozatra egy kiáltványt fogalmazott meg, amelyben a kormányzattal szembeni követeléseket fogalmazott meg, és az érintetteket összefogásra és közös fellépésre buzdította.
Ezen szféra képviselői számára sok esetben az előadó-művészeti szervezetek támogatása volt az utolsó remény, hogy érdemben tudják folytatni kulturális tevékenységüket.
Nem véletlen tehát, hogy 1400-an pályáztak a lehetőségre, közülük azonban 929-en semmiféle támogatást nem kaptak.
Közöttük van többek között az Átrium és a Rózsavölgyi Szalon, a színházi-neveléssel közfeladatokat ellátó, 31 éve működő Kerekasztal Színház, a fontos társadalmi kérdésekkel és hátrányos helyzetű csoportokkal is foglalkozó Láthatáron Csoport, a fogyatékkal élő és ép színészek együttműködésével előadásokat létrehozó AppArt Egyesület vagy az idén 30 éves TÁP Színház.
Ezzel szemben több nemzeti és kiemelt besorolású kőszínház kapott jelentős támogatást annak ellenére, hogy a kiemelt státusz lényege épp az lenne, hogy a fenntartó alaptámogatásként biztosítja számukra a működéshez szükséges összeget. Így jöhet létre az a helyzet, hogy egy-egy kiemelt színház kiegészítő támogatásként olyan összegeket kap, amely akár a teljes független szféra túlélését biztosíthatná.
A lehetetlen helyzetbe hozott jelentős független társulattal szemben többek között
- 98 millió forintot kapott a Mediakult Nonprofit Közhasznú Kft.,
- 59 millió forintot nyert a Magyarock Dalszínház Színházi Egyesület,
- 86 millió forintot kapott a Turay Ida Színház,
- 39 millió forintot kapott a magyarpolányi pajtaszínházi egyesület,
- 82 millió forintot kapott a Soproni Pendelyes Kulturális Egyesület néptáncegyüttes.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium döntési listája itt olvasható.
Forrás: fidelio.hu Fejléckép: illusztráció (fotó/forrás: Tima Mirosnicsenko/Pexels)