A Színházi Dolgozók Szakszervezete a magyar színművészet művészeinek és művészeti dolgozóinak az önállóság és az önkéntesség, a szolidaritás és a demokrácia, az önkormányzatiság és a nyitott működés alapelveire épülő alkotmányos szervezete.
A Szakszervezet határozatlan időre alakult, a Pest megyei vármegyeház dísztermében tartott alakuló kongresszussal, 1919. április 17. napján, Magyar Színészek Országos Szakszervezete néven.
A Szakszervezet országosan, területileg, településen és/vagy munkahelyen munkahelyi munkavállalói, szakmai érdekképviselet.
A Szakszervezet alapító tagja a Művészeti Szakszervezetek Szövetségének (MSZSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF).
Tagja továbbá a Színészek Nemzetközi Szövetségének (International Federation of Actors, FIA).
A Szakszervezet közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
A Szakszervezet célja: tagjainak legyen meg a lehetősége, hogy megélhetésüket a szabadon választott foglalkozásuk és érvényesülésük révén biztosítsák, igazságos, biztonságos és egészséges munkafeltételek között, méltányos díjazás, erkölcsi megbecsültség és szociális biztonság mellett. A Szakszervezet alapvető feladata a színművészet és a társult szakmák területein feladatot vállalók általános érdekképviselete, tagjainak érdekvédelme és érdekérvényesítése. E feladatok megvalósítása érdekében – az alkotmányos kereteken belül – mindent megtesz a munkavállalói, az előadóművészi jogok szélesítéséért, illetve e jogok maradéktalan érvényesüléséért. Minden lehetséges eszközzel törekszik a színházművészet feltételeinek javítására, elősegítve ezzel a magyar színházművészet színvonalának emelkedését, az értékes művészi alkotómunka kibontakozását.